Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Basur Ağrısı Nasıl Geçer

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Makat bölgesinde görülen şişlik bazen ağrılı ve kanamalı olabilmektedir. Pek çok insanda görülen bir hastalık olmasına rağmen basur tedavisi için belirleyici özellikler çok net değildir. Basur oluşumu hareketsizlikten kaynaklanabildiği gibi yediğiniz besinlerin sindirilememesi sonucu da oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra hamilelik döneminin etkisi ile ya da kabızlık sonucu da meydana gelebilir. Bu nedenle basur tedavisinde uygulanan yöntemler daha çok hastalığın hangi seviyede olduğuna göre belirlenebilmektedir. Birinci seviyeden dördüncü seviyeye kadar devam edebilen hastalık seyrinde en düşük ve kolay şekilde geçirilen evre birinci ve ikinci seviyelerdir. Bu durumda olan bir hasta için genellikle evde kendi başına uygulayabileceği yöntemler tercih edilmektedir.

Basur nasıl geçer?

sorusu daha çok ağrıların görülmesi ile sorulan bir sorudur. Bu durumda ağrıların artması gerek oturma sırasında gerekse tuvalet sırasında hastalara sorun yaşatabilmektedir. Bunun yanı sıra günlük yaşamı da etkileyebilen ağrılar hastanın uyku sorunlarına kadar varabilmektedir. Bu durumda yapılabilecek uygulamalar hastalığın evresine göre de değişebilmektedir. Genellikle ağrıların artması durumunda en çok kullanılan yöntemlerin başında sıcak su ile banyo ve sıcak su dolu bir leğen içinde oturmak etkili çözümler olabilmektedir. Ağrılarınızın artmaya başladığında sıcak su dolu bir kabın içinde on beş – yirmi dakika bekleyerek ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz. Sıcak su bağırsakların rahatlamasında etkili olduğu için ağrıların azalmasına da yardımcı olacaktır.

Basur Tedavisi

Cerrahi olarak yapılması gerektiğinde daha çok ağrının çok şiddetli olduğu hastalar tercih edilmektedir. Bu nedenle ağrılarınız artmadan yapabileceğiniz şeyler kendi başınıza uygulamanız gereken yöntemlerdir. Ağrıların şiddetlenmesi cerrahi müdahale gerektirebildiği için birçok hastanın beklentilerinin tersine daha çok kendi başınıza yapabileceğiniz uygulamalar tercih etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra her zaman ameliyat kesin çözüm sunmadığı için yaşam şeklinizi değiştirmeniz hastalığın yok edilmesi ve tekrarlanmaması için son derece önemlidir.

Basura ne iyi gelir

Denildiğinde yaşam şeklinizdeki yanlışlıkları düzelterek başlayabilirsiniz. Yağlı, asitli, acılı besinler, hareketsiz yaşam basurun oluşumunu tetikleyen ya da giderilmiş olan sorunları yeniden yaşanmasına neden olan bir durumdur. Bu nedenle öncelikle yemek düzeninizde değişiklik yapmanız gerekir. Lifli gıdalar, probiyotikler bağırsakların çalışması için, sindirim sisteminin düzgün bir şekilde görevlerini yürütebilmesi için son derece önemlidir. Bu nedenle yemeklerinizde daha çok sulu yemeklere, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye dikkat etmeniz gerekir. Bunun dışında asitli içecekler, kahve, çay da bağırsakların zarar görmesine neden olabilmektedir. Yediklerinizde daha çok midenin kolay sindirebileceği ve size şişkinlik vermeyecek gıdalara öncelik vermeniz gerekecektir.

Hastalığın ilerlemiş safhalarında şiddetli ağrı şikayetleri görülebilmektedir. Bu durumda doktor kontrolü ile cerrahi müdahale yapılabilmektedir. Bu durumda tercih edilebilecek farklı ameliyat şekilleri bulunuyor. Her türün kendine göre farklı avantajları olması nedeni ile hastalığa uygun çareler de üretilebilmektedir. Ancak basur sorununa çözüm olabilmesi için yapılan ameliyatların beslenme düzeni ile desteklenmesi ve uygun yaşam şekli ile dikkat edilmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrasında dikkat edilmemesi halinde hastalığın tekrar görülmesi de muhtemel durumlardan bir tanesidir. Bunun için seçtiğiniz doktorun de tecrübeli ve yetenekli olması gerekir.

Buna Da Göz Atın

Basur Nasıl Geçer?  Von Jan Huber Tedavisi 

Basuru geçirmek için doğal yöntemler ağrıları geçirebileceği gibi tamamen tedavi etmekte de oldukça önemlidir. Basur ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir