Basur Boğulması Nedir?

basur boğulmasıBoğulmuş basur, hemoroid hastalığında kullanılan bir nevi tedavi yöntemidir. İç basurlarda kullanılan yaygın bir yöntemdir.  Basur tedavisi çeşidi olan basur boğulması için geliştirilmiş bir alet memeyi emerek içine çeker memenin dip kısmına kan dolmasını engelleyecek bir lastik yerleştirilir. Kan gitmeyen memeler günler içinde büzüşerek yok olur. Özellikle 1-2-3 derece basurlarda oldukça etkili olan bir yöntemdir. Fakat kesin bir tedavi değildir tekrarlama ihtimali oldukça fazladır.  

Kişiyi rahatsız etmeyen 1- 2 derece basurlar hastanın ıkınması ve kabızlıktan dolayı makattan dışarı çıkarlar. Dışarıda olan basur memeleri kişinin günlük yaşantısını bozarak oturamaz hale getirir. Kişinin kontrolünden çıkan basur memelerine kasların sıkıştırması ile kan gidemez olur ve kansız olan bu memeler bir nevi boğulmuş olur. Bu duruma basur boğulması denilir. Basur tedavisi sonrası birçok kişide tekrarladığına rastlanmakta ve aynı sıkıntılar en başından yaşanılmaktadır. Boğulmuş basur makat bölgesinde en fazla açıya sebep olan basur türüdür. Şiddetli acılar 5 gün sürebilir 2 haftada genellikle kaybolur. Ağrı sonrası şişlik 1 ay gibi bir sürede eski haline döner.  

Boğulmuş basur tedavisi çeşitleri vardır ilk tedavi bu basura dokunulmaz ağrıyı azaltmak için çeşitli ilaçlar, sıcak suya oturma ve dinlenme önerilir. Şikâyetler 4 hafta sürebilir.  

Boğulmuş basur tedavisinde bir diğer uygulama ağrının sebep olduğu iç basıncın artmasıdır. Buna göre basıncı azaltmak için küçük bir yer kesilerek pıhtının içini boşaltılır. Bu işlem ağrının % 70 oranında geçmesine yardım eder fakat tam tedavi değildir. Çok tercih edilen bir yöntem değildir birçok yan etkileri olmaktadır fazla kesi sonucu tuvaleti tutamama makat bölgesinin genişlemesi veya az alınan doku sonrası tekrarlama durumu en sık görülen durumlardan biri olduğundan pek sık tercih edilmez. Şişen basurun ağrısının azaltılmasına yönelik en etkili ve zararsız yöntem sıcak suya oturmaktır. Makat kaslarını gevşetir ve acıyı alır. Bu dönemde fitil kullanılmaz bunun yerine o bölgeyi uyuşturacak kremler uygulanır.  

Basur tedavisinde bir diğer yöntem ise acı dayanılmaz bir durumda ise şişliğin içi boşaltılır ve acı azalır ve şişlikte iner. Basur tedavisinde en etkili yöntem 3 adım doğal tedavi yöntemidir.

Buna Da Göz Atın

Basur Nasıl İyileşir Aşamaları Nelerdir?

Kalın bağırsak ve anüsteki toplardamarın genişlemesine basur diğer ismi ile hemoroid denilir. En fazla 40’lı ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir