Basur Hastalığı Olanların Yememesi Gereken Besinler

Basur Hastalığı Olanların Yememesi Gereken Besinler

Basur Hastalığı Olanların Yememesi Gereken Besinler

Hastalılar kendi alanlarına göre değişik gıdalar ile beslendiğinizde yararlı ya da zararlı etkiler yaratabilir. Bu yeme şeklini ancak hastalığınızın durumuna göre belirleyebilirsiniz. Yağlı yiyecekler, baharatlar, katı gıdalar, sulu gıdalar, meyve ve sebzeler farklı hastalıklarda hastalığın belirtilerini azaltmak ya da yok etmek amaçlı kullanılmaktadır. Basur yiyeceklerle sorunu çözülebilecek ya da en aza indirgene bilecek bir hastalıktır. Ağrılarınızın ve temel problem olan kabızlığın çözümlenmesi için yiyeceklerinize dikkat etmeniz gerekir.

Basur tedavisi başlamadan önce yapmanız gereken sistemli çalışan bir bağırsak sistemini oturtmak olmalıdır. Bağırsaklar yiyeceklerin süzülmesi ve katı yiyeceklerin dışarı atılabilmesi için vücut içinde vücudu temizleyici özelliğe sahiptir. Kalın ve ince bağırsak mide ile dost olduğunuz sürece sistemli çalışacaktır. Mide biriktirmiş olduğu posalı ve fazla gıdaları dışarı atmak için bağırsakları kullanmaktadır. Bağırsaklar içinde biriken artık maddeler dışarı atılmadığında katılaşarak kabızlık dediğimiz olayın meydana gelmesine neden olmaktadır. Vücuttan atılamayan maddeler ağrılar olarak vücuda rahatsızlık verebileceği gibi aynı zamanda da kabızlığın getirmiş olduğu yan etkileri de taşımaktadır. Ikınma ile birlikte zorlanan anüs içerisinde damarların yırtılması ile birlikte dışarı sarkarak basurun baş göstermesine etki edecektir.

Basur tedavisi ihtiyacı duyan vücutlar kanama ile başlayan kabızlık sıkıntılarının ilk göstergelerini taşımaktadır. İlk önlem olarak kabızlığın giderilmesi olarak başlanılan tedavide ilaç kullanımından önce yenilen yiyecekler denetlenmelidir. Hamur işlerine son verilmeli, katı gıdalara son verilmeli, et ve süt yerine sulu sebzeler ve çorbalar tercih edilmelidir. Yeşil sebzeler her zaman bağırsağı kontrol etmeye yarabilecek gıdalardır. Bu gıdaların hormonlu olmamasına dikkat etmelisiniz. Hormonlu gıdalar içeriğinde bulunan kimyasal ilaçların etkisi ile sizin ihtiyacınız olan acil yeme durumunu korumayacaktır. Salatalar içine katacağınız bir miktar sıvı yağ salataların sindirimini kolaylaştıracaktır. Bu arada sıvı yağ kullanımında aşırıya kaçmamak ve katı yağlardan uzak durmak gerekecek.

Basur tedavisi için etkili bir yöntem olan yiyeceklerin seçilmesi zaten bu aşamada sizin de canınızın istediği gıdalar olarak ortaya çıkacaktır. Vücut kendisi için yararlı yiyecekleri beyin sistemi ile birlikte seçerek sizi yönlendirecektir. Sebzelerin dışında eskiden evlerimizde yenen tahıl türü gıdalar tercih edilmelidir. Zaten günümüzde bu hastalığın baş göstermesinin asıl nedeni yeme alışkanlıklarının hazır gıdalar ile tamamlanmasıdır.  Hazır gıdalar donmuş ya da dışarda servis edilen etli gıdalar nereden geldiğini bilmediğimiz yağlar ile hazırlandıkları için zaten içeriğini de tam olarak bilmediğimizden insan vücudunu zorlamaktadır. Donmuş gıdalara olan ilgi hazır yeme sektöründe de gittikçe arttığı için bu gıdalar da oldukça riskli olabilecek zamanlar oluşturmaktadır. Bu yüzden ilk öneri olarak tahıllı gıdalar sunulmaktadır. Sebze ve meyve dışında suyu çok tüketmeli ve suyunuzu arıtmalardan içmelisiniz. Basur tedavisi için meyve olarak seçeceğiniz muz kabızlığınızı arttırabilir. Bu yüzden muz dışında kivi, elma gibi mideyi çalıştıran meyveleri tüketmek yararlı olacaktır.

Basura ne iyi gelir diye düşünmek istersek hemen akla lifli gıdalar gelecektir. İçerisinde lif olmayan gıdaları tüketmek bağırsaklarınıza yapışan katılaşmış gıdaların daha sıkılaşmasına neden olacaktır.  Bunların dışında bu süreç içinde badem, ceviz, leblebi gibi kuruyemiş türlerini yemeyi de azaltmalısınız. Su içmenizi çoğaltacak olan bu gıdaları kesmek yerine azaltmak daha iyi olacaktır. Basura ne iyi gelir düşüncesi ile bir ömür boyu alışık olduğunuz gıdalardan uzak durmaktansa genç yaşlarda yapacağınız dengeli alışkanlıklar edinmek en iyisi olacaktır. Kendinizi yıpratmaktansa sağlıklı bir hayatı yiyeceklerle dengelemek yine sizin elinizde.

Buna Da Göz Atın

Hemoroid Olduğunuzu Nereden Anlarsınız

Hemoroid Olduğunuzu Nereden Anlarsınız?

Hemoroid Olduğunuzu Nereden Anlarsınız? Pek çok insanın aklına gelmediği için hemoroid ihmal edilen bir hastalıktır. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir