Basur (Hemoroid) Kremi Kullanmak Çözüm Mü?

basur kremi Basur Kremi İle Tedavi

Modern dünyanın, insanlar üzerinde büyük getirileri ve yaşam standardı açısından pozitif etkileri olsa da, sağlık açısından yepyeni problemlerin doğuşuna da neden olduğu bilinmektedir. Ancak modern dünya nasıl ki sağlık problemleri açısından bir kaynaksa, çözüm de yine bu modernliğin içerisinde saklanmaktadır. Sağlık sorunlarından bahsetmişken, günümüzde en sık görülen rahatsızlıklardan birisinin, basur olduğunu ve bu rahatsızlığın bu kadar yaygın görülmesinin sebeplerinin de çoğunlukla modern hayat şartları olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Basur Nedir? Neden Oluşur?

Bu hastalığı en basit tabiriyle tanımlamak gerekirse, makat bölgesinde meydana gelen varis oluşumu denilebilir. Ancak hemoroid için bu tanımlama yetersiz ve eksik kalacaktır. Daha detaylı bir tanım yapılmak istenirse, ince bağırsağın son kısmında bulunan rektum ve dışkıların atıldığı kısım olan anüs çevresinde çeşitli sebepler nedeniyle toplardamar yapısının şişmesi ve kan toplaması durumudur. Aşırı soğuk ya da sıcak yüzeyler üzerinde uzun süre oturmak, baharat yönünden zengin gıdaların sık tüketimi, dışkılama sırasında ıkınma, kronik kabızlık ya da ishal durumları gibi etkenlere bağlı olarak gelişebileceği gibi, kalıtsal olarak ta kişilerde ortaya çıkabilmektedir. Temel olarak, internal ve external olarak 2 farklı çeşidi bulunmaktadır. Tedavi yöntemi olarak, hafif vakalarda basur kremi gibi ilaç tedavileri, ilerleyen vakalarda ise cerrahi müdahale teknikleri uygulanmaktadır.

Basur İçin Ameliyatsız Tedavi Mümkün müdür?

Bu sorunun cevabını hem evet hem de hayır olarak verebilmek mümkündür. Basur tedavilerinin şu an olarak bilinen tek tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Ancak bu yöntem ancak oldukça ilerlemiş vakalarda uygulanmaktadır. Bu açıdan ilaç tedavisi hastalığı yok edemez denilebilir ancak hemoroid kremi gibi yan unsurlar sayesinde, hemoroidin düşük seviyelerinde hasta açısından büyük bir rahatlama sağlama, atakların şiddetini azaltma ve hastalığın hızını düşürme gibi sonuçlar elde edilebilmektedir. Özellikle, internal hemoroid geçiren hastaların, ilerlemiş safhalarında ameliyat tek çözüm olmakta ancak bu durum, hastalığın meydana geldiği alan göz önüne alındığında, çeşitli komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

  • Ameliyat sonrası şiddetli ağrı
  • Yüksek kanama riski
  • Enfeksiyon kapma riski
  • Kas kesilmelerinde, dışkıyı ve gazı tutmada sıkıntılar
  • Yanlış uygulamalar sonucu oluşan makat darlığı
  • Operasyon sonrası yüksek tempoda çalışma nedeniyle ortaya çıkabilecek olumsuzluklar.

Operasyonlar sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Peki, basur kremi tedavi konusunda ne avantajlar sağlar?

  • Hemoroidli bölgenin rahatlamasını sağlayarak, çatlama gibi nedenlerle ortaya çıkan kanamaların azalmasını sağlar.
  • Rektum ve anüs bölgesi üzerinde gevşeme etkisi yaratarak, dışkılamanın ağrısız olmasına yardımcı olur.
  • Sertleşen ve şişen basur memesinin yumuşatarak, hastaların hareket olanağını arttırır.

Bu tip kremleri, çeşitli bitkilerin karışımı ile ortaya çıkan doğal kremler ve etkin madde olarak, gliserin, çinko gibi maddelerin kullanıldığı tıbbi ilaçlar olarak iki şekilde ele almak mümkündür. Hangi tip ilaç kullanılırsa kullanılsın, hemoroid kremi kullanılmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Buna Da Göz Atın

Gebelikte Basur Neden ve Nasıl Oluşur

Gebelikte Basur Neden ve Nasıl Oluşur?

Gebelikte Basur Neden ve Nasıl Oluşur? Hemoroid kadın ya da erkek her insanda görülebilecek rahatsızlıklardan ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir