Basur (Hemoroid) Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

basur nasıl geçerBasur (hemoroid) nasıl geçer?

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroit çeşitli makat hastalıklarından biridir. Ülkemizde gerek beslenme alışkanlıklarımızdan gerekse yaşa biçimimizden oldukça sık rastlanılmaktadır. Bu nedenle basur nasıl geçer sorusu hemen herkesin merak ettiği bir sorudur.

 

Hemoroid nasıl geçer sorusunu birçok açıdan cevaplamamız mümkündür. Geçmişimizden bu günümüze insanlarımız basur ile çok mücadele etmiş ve birçok yöntemi denemişlerdir. Bu tedavi yöntemlerinin bir kısmı bitkisel ilaçlar ile yapılmaktadır. Bir kısmı ise doktorunuzun yazdığı ilaçlardır.

Hemoroid  tedavisinde halkımız genelde ilk olarak doktora gitmek yerine bitkisel tedavi yöntemlerini tercih etmektedirler. Alternatif tıp fayda etmez ise çareyi doktora başvurmakta bulurlar. Konservatif medikal tedavi yöntemleri denenir. Baur ameliyatı olmayı düşünen bir hasta öncesinde bitkisel metodları kesinlikle denemelidir.Çünkü birçok vaka ameliyata gerek kalmadan bu yöntemle iyileşebilmektedir.

Alternatif tıp tedavileri ile basur nasıl geçer ki demeyin… Bazı bitkilerin hem sindirim sistemimizi düzenleme hem de basur gibi hastalıkları tedavi amaçlı kullanıldığını ve başarılı sonuçlar elde edildiğini biliyor muydunuz?

Hemoroid tedavisinde cerrahi işlem aslında son evredir. Konservatif medikal tedavilerin fayda etmediği durumlarda cerrahi işlem gerekmektedir. Konservatif medikal demek; ağrıyı engelleyecek içerden veya dışardan yapılan uygulamaların genel adıdır. Sadece basur alanında değil vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilecek herhangi bir ağrılı travma ya da aniden oluşabilecek krampları giderebilmek için yapılan bir nevi egzersizlerdir.

 

Hemoroid  (basur)  ameliyat sonrası tekrarlar mı?

Hemoroid ameliyatı oldu iseniz ameliyat sonrasında sağlıklı beslenmeli ve bol sıvı tüketmelisiniz. Bütün dikkatlerinize rağmen basur kendini yeniden tekrarlayabilir. Sizin yapmanız gereken bu duruma üzülmeden tedavi yollarını araştırmalı ve doktorunuzun sözünden çıkmamak olmalıdır. Alanında uzman kendini ispatlamış bir uzman hekime gitmeli ve tedavi sürecini ihmal etmeden tamamlanmalıdır.

Basur ameliyatı sonrası tekrarlamaması için neler yapılmalıdır?

Hemoroid nasıl geçer sorusunu cevapladıktan sonra birazda ameliyat sonrasında basurun tekrar etmemesi hususunda neler yapılabilir bunlardan bahsedelim. Ameliyattan sonra yaralar iyileşene kadar sıvı gıda tüketmelidir. Daha sonra katı, posalı yiyeceklerden azar azar tüketmeye başlamalı ve günlük 3 litreye yakın su içilmelidir. Bunun yanı sıra;

 • Baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı
 • Bol su tüketilmeli
 • Katı gıdalardan da yerken küçük lokmalarda azar azar tüketmelidir.
 • İçtiğimiz su daima ılık olmalıdır.
 • Makat bölgesi sıcak tutulmalıdır
 • Soğuğa maruz kalmamalıdır
 • Basur minderi kullanmalıdır
 • Sıcak su buharına oturulmalıdır.
 • Kabız kalmamaya dikkat edilmelidir.
 • Düzenli ve sağlıklı beslenilmelidir
 • Düzenli yürüyüşler yapılmalıdır.
 • Sağlıksız gıdalarda uzak durulmalıdır (patates kızartması ya da diğer kızartmalar, cipsler, kolalar, çikolatalar ve abur cuburlar ve benzerleri…)

Basur ameliyatı ne kadar sürer ve çok can yakar mı?

Uzman hekimin marifetine ve becerisine göre durum değişir. Deneyimli kendini ispatlamış uzman hekim olursa operasyonun süresi oldukça kısa olur. 3 dakika ya da en fazla 5 dakikada ameliyat biter. Biraz ağrı oluşması her zaman için kaçınılmazdır. Bir iki gün sonra hastanın hiçbir şeyi kalmaz normal güncel yaşamına rahatça dönebilir. Burada önemli olan hemoroidin tekrarlamaması için gerekli özeni göstermektir.

Hemoroit nasıl geçer sorusuna maruz kalmamak ve o eziyeti çekmemek için beslenmemize dikkat etmeli abur cuburdan, ayaküstü atıştırmalardan uzak durmalıyız. Sıvı tüketmeyi unutmamalı ve bol ve ılık su içmeyi ihmal etmemeliyiz. Durağan bir hayat ve saatlerce bir yerde sabit oturmak da basura neden olabilmektedir. Bu nedenle bulunduğunuz ortamlarda 20 dakikadan fazla durağan kalmamalısınız.  Ayağa kalkıp bir iki adım atıp ileri geri hareketlerle kendinizi hareketlendirin. Günlük olarak düzenli yürüyüş yapmalısınız.

Buna Da Göz Atın

Basur Tedavisi İçin Evde Yapılabilecek Uygulamalar

Basur Tedavisi İçin Evde Yapılabilecek Uygulamalar

Basur Tedavisi İçin Evde Yapılabilecek Uygulamalar Günümüzde daha erken yaşlara inmesi nedeni ile dikkat çeken ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir