Basur Nasıl İyileşir Aşamaları Nelerdir?

basur nasıl iyileşirKalın bağırsak ve anüsteki toplardamarın genişlemesine basur diğer ismi ile hemoroid denilir. En fazla 40’lı yaşlardan sonra ortaya çıkar. Çoğu zaman şişen damarlar anüsün dışına meme gibi sarkarlar. Bazı zamanlarda beslenme programı ile kontrol edilebilirken çoğu kez cerrahi müdahale gerekebilir. Basur genel anlamda ikiye ayrılır; 

Birincil basur; Sık görülür, makat bölgesinde bulunan toplardamar ağının gerçek hastalığıdır. Anüs bölgesinde bulunur ve 25-30 yaşları arasında çok sık görülür.  

İkincil basur; Kan toplardamarı düzeyinde kanın akışının engellenmesi sonucu oluşmaktadır. Bazı hastalıklar basura neden olmaktadır örneğin siroz gibi.  

Basur oluşumunu kolaylaştıran etkenler vardır; alkol kullanımı, fazla baharatlı ve acı tüketmek, üst üste oluşan gebelik durumu basur hastalığına neden olmaktadır. Ayrıca makat bölgesi sorunlarına yol açan binicilik ve bisiklette basur oluşumunu hızlandırmaktadır. Klinik açıdan ikiye ayırılır iç basur; anüsün kapanmasını sağlayan kasın üstündeki toplardamar genişlemesi sonucu oluşur. İç basur makattan aşağı doğru sarkma eğilimindedir. Dış basur; Anüs bölgesinin kapanmasını sağlayan kasın altındaki damarda genişleme meydana gelmesidir. Genellikle gözle görülür büyüklüktedir ve yoğun ağrıya sebep olur. Tuvalet sırasında ıkınma ve zorlanmayla kanama ağrı ve iltihaplanmaya sebep olur. Basur tedavisi oldukça zordur. Makat bölgesinde meydana gelen kanama basurun en büyük belirtilerinden biridir. İltihaplanmaya bağlı olarak meme genişler ve şişer bu durum da hastaya ağrı vermektedir. Tuvalet sırasında kişide ağrı olur. Dışkılama sırasında meydana gelen kanama bir süre sonra kansızlığa neden olmaktadır. Basur tedavisi öncelikle beslenme düzeninin değiştirilmesi yani diyetle kontrol altına alınmaktadır. Makat bölgesine uygulanan krem yâda losyonlar bölgeyi uyuşturarak ağrı oluşumunu engeller. İleri derece basurlarda cerrahi müdahale gerekmektedir. Bu tedavi sonrası hastalığın tekrarlanması çok sık görülen bir durumdur. İlaç, krem yada cerrahi işlem kesin çözüm getirmemekle birlikte zaman ve maddi kayıplara neden olmaktadır. Basur tedavisi 3 adım yöntemi ile bu hastalığın ismini bile hafızalarınızdan silmek oldukça garantili bir tedavidir. Bu hastalıktan korunmak için meyve ve sebze tüketimi çok olmalı et tüketimi azaltılmalıdır. Basur tedavisi doğal yöntemler ile kesin tedavi edilebilmektedir.  

Buna Da Göz Atın

Basur Muayenesi Nasıl Yapılır? 

Bu hastalığın ertelenme nedenlerinin tek sorumlusu muayenesidir. Özellikle erkek hastalarda oldukça yoğun bir utanma durumu ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir