Basur Otunun Faydaları 

basur otuBasur otu düğün çiçeği ailesindendir. Sarı çiçekleri vardır. Küçük tohumları vardır ve ülkemizin güneyinde, batısında ve kuzeyince bolca yetişir.  Basur tedavisi için özellikle basur memelerine iyi geldiği için aranan bitkiler arasındadır. Basur basit bir hastalık gibi görünse de yaşamı olumsuz etkilemesi ve zor bir sürece neden olması açısından basur tedavisi önemsenmesi gereken hastalıların başında gelir. Basur aynı zamanda kişileri psikolojik olarak sürekli tedirgin olmasına neden olan durumlardan da sorumludur. Özellikle memenin aşınması durumunda oluşan kanamalar dışarıda kıyafetlere geçmesi gibi düşüncelerden kişi oldukça tedirgindir.  

Oturma şekli bile bu hastalığı oldukça etkilemektedir. Kış aylarında kalın giyinme yaz aylarında bölgenin ısı ile birlikte nemli kalması memenin durumunu iyice kötüleştirmektedir. Muayenesinde birçok kişi tarafından utanılan bu hastalıktan kurtulmak için doğal çözümler arayanların sayısı bir hayli fazladır. Basur tedavisinin en son durumu olan cerrahi müdahale oldukça zor bir dönemdir. Operasyon sonrası bazı semptomlar kişileri oldukça korkutmaktadır. Gelenek ve aile yapısı gereği muayenesi de oldukça rahatsız edicidir. Tedavi amaçlı verilen ilaç, krem tarzındaki şeyler geçici bir rahatlama sağlar ve sonunda aynı sıkıntılar tekrarlanır.  

Ege bölgesinde basur otuna gelin çiçeği güneyde ise kırlangıç otu da denilmektedir. İsimlendirilmesi önemli değildir sarıçiçekli ve yağlımsı bir görüntüsü vardır. Kırsal alanda kendiliğinden yetişir içerisinde basur memelerini andıran tohumları vardır ismini de buradan alırlar.  

Basur otunun köklerinden faydalanılır. Topladığınız basur otunun köklerini kullanmadığınız bir kaba koyun su ekleyerek iyice kaynatın yoğun bir kıvama gelen kökleri iyice ezerek krem kıvamına getirin. Zehir ve mikrop öldürücü etkisi ile basur memelerinin şişmesini engelleyecektir. Bir eldiven ile memenin olduğu makat bölgesine sürün. Başka yara var ise o bölgeye de aynı şekilde uygulayın. Dikkat edilmesi gereken tek basur otunun asla içilmemesi ve yenilmemesidir. Basur tedavisi için kullanılan bu otun bazen hiç etkisini görmemeniz gayet normaldir. Herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir.  

Buna Da Göz Atın

Basur Nasıl İyileşir Aşamaları Nelerdir?

Kalın bağırsak ve anüsteki toplardamarın genişlemesine basur diğer ismi ile hemoroid denilir. En fazla 40’lı ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir