Basur ve Kabızlık Çözüm Yolları

Basur ve Kabızlık Çözüm Yolları

Basur ve Kabızlık Çözüm Yolları

Çağın hastalığı haline gelen basur korkutucu etkileri ve insanların utanç duyabilecekleri konumları yarattığı için çoğu insan ismini bile duymak istemeyecektir. Ancak herkesin başına gelebilecek bu hastalık için kendimizi her an korumak bizim elimizde. Sonradan pişman olmayacağımız hastalıklar yaratmamak adına şimdiden bilgilenerek kendimizi riske atmamak en iyisi. Her zaman için temizliğin ve yiyeceklerdeki bol baharatların ön planda tutulduğu basur için çağın hastalığı olmasına etki eden hareketsiz kalmak da kişiler için risk faktörlerini açığa çıkarmaktadır. Bütün bir gün masa başında oturanlar, araç kullanmak zorunda oldukları için oturanlar bu risk grubuna en çok dâhil olan kişilerdir.

Basur tedavisi içinde önemli bir yere sahip olan mide hareketsiz kaldığında bağırsak sisteminin çökmesi ile iş göremez bir hale gelmektedir. Vücutta atılması gereken posaların vücutta kalması hem şişkinlik hissine hem de rahatsız edici bir ağrımaya sebep olacaktır. Tuvalette geçireceğiniz onca vakit ise sizin basurla karşı karşıya kalmanıza neden olacak kabızlığı ön plana çıkaracaktır. Kişilerin yeme alışkanlıklarını değiştirmek kabızlık sorunu için temelden yapılacak çözümü sunacaktır. Kabızlık bağırsakların tembelleşmesi ve yiyeceklerin öğütülememesi ile kendini göstermektedir. Basur tedavisi için gerekli olan hareketli bağırsak sistemleri suyu çok tüketmek ve gıdaların alımında katı, yağlı, protein fazlalığı olan gıdalar yerine lifli, az yağlı, taneli gıdalar tüketmek daha yararlı olacaktır.

Basura ne iyi gelir diye düşündüğümüz de elbette ki lifli yiyecek grubunda olan yulaf, bulgur, buğday türü gıdalar akla gelmektedir. Kuruyemiş tarzında olan yiyecekleri asla tüketmemeliyiz. Sadece incir önerilen gıdalar arasındadır. Kuruyemişler fazla yağ içerdiğinden midenizde kolaylıkla hazmedilemez. Hem sizin kilo alarak basur riskinizi yükseltecek hem de midenizi rahatsız edecek ürünlerdir.  Lifli gıdalar bağırsak içindeki birikmiş posaların etrafını sararak yumuşak bir doku oluşturmaktadır. Bağırsak duvarından ayrılan katılaşmış gıdaların boşaltılması böylelikle daha kolay olacaktır. Beyaz undan uzak durmak katı yiyecek grubuna bir örnek olabilir. Hamur işleri, ekmek, makarna gibi tüketimi fazla olan yiyecekler kabızlığınızı arttıracak gıdalardır. Daha çok sulu gıdaları almak kabızlığınızı önleyecek bir etki olacaktır.

Bunun yanında basura ne iyi gelir dersek tabii ki bitkisel ürünler ile yapılan içecekler de son derece iyi olacaktır. Ancak bu ürünleri bir danışman kontrolünde almak yararlı olacaktır. Çünkü bitkiler birbiri ile etkileşime geçtiği zaman zararlı bir gıda haline dönüşebilmektedir. Bunların yanı sıra temiz hava alarak yapacağınız uygun hareketler de kabızlığınızı önleyerek basurunuz için yararlı olacaktır. Kabızlığın beraberinde getireceği makat çatlakları sizi bir hayli yoracak bir faktördür. Çatlaklarda oluşan acıma ile birlikte tuvalet alışkanlıklarınız değişebilir ve kabızlığınız artabilir. Oturup yatmakta rahatsız olacağınız bu durumda bağırsak sisteminiz iyi çalışmazsa işiniz biraz zor olacaktır. Yemek yemekten sıkılacağınız ve hatta acıksanız bile yemek istemeyeceğiniz bir durumla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu yüzden hayatınız boyunca suyunuzu elinizden bırakamamalı ve aşırı olan her yiyeceğe karşı olmalısınız.

Basur tedavisi beklentisi çok olan uzun bir süreci belirleyen zaman içinde yapılmaktadır. Beklentisi çok olan derken kişiler hemen bu hastalığa bir çözüm bulmak ve bu acılardan kurtulmak isterler. Ancak beklenilenden daha zahmetli olan aşamaları geçirmeniz sizin çabalarınız ve dikkatiniz aynı zamanda bulunan yöntemin garantisi ile ilerleyecektir.  Vücudumuz hor kullandığımızda verdiği sinyaller ile sizi yönlendirir. Gerek iş yaşantınız gerek yeme alışkanlıklarınızda edinmeniz gereken kolay yöntemler ile basuru en çok etkileyen kabızlıktan kurtulabilirsiniz.

Buna Da Göz Atın

Basur Nasıl İyileşir Aşamaları Nelerdir?

Kalın bağırsak ve anüsteki toplardamarın genişlemesine basur diğer ismi ile hemoroid denilir. En fazla 40’lı ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir