Basura Faydalı Besinler

Basura Faydalı Besinler

Basura Faydalı Besinler

Basur tedavisi için kullanılan pek çok yöntem bulunmaktadır. Çeşitli ilaç türleri, bitkisel ürünler ya da evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz yöntemler de basurun geçirilmesi için etkili olabilmektedir. Basur kalın bağırsaklardaki basıncın artması ile damarların genişlemesi sonucu meydana gelen bir hastalık olduğu için öncelikle bağırsakları rahatlatmak için kullanabileceğiniz yöntemleri bilmenizde fayda var. Bağırsakların düzenli çalışması halinde sindirim sistemini düzenleyebileceğiniz gibi oluşabilecek ağrı ya da kabızlık sorununa da çözüm bulmuş olacaksınız. Bu nedenle bağırsakların çalışmasına yardımcı olacak besinlere öncelik vermeniz gerekir. Bu anlamda lifli gıdalar, probiyotikler sindirim sisteminin çalışmasından en çok etkili olan besin gruplarını içermektedir.

Basura ne iyi gelir konusunda yoğurt v kefir gibi maddeler ilk sırada yer almaktadır. İçerdikleri besin değerleri ile günlük enerji ihtiyacınızda yer alması gereken yoğurt ve kefirler aynı zamanda sindirim sistemini düzenlemek için de en etkili besinlerdir. Bağırsakların düzenli çalışması ve sindirim sisteminin güçlendirilmesi için her gün düzenli olarak tüketilmesi gerekir.  Özellikle midenin sindirmekte zorlandığı besinlerin daha kolay sindirilebilmesi için yoğurt ve kefir tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında basur hastaları için önemli olan besinlerden bir tanesi de tahıl grubu besinlerdir. İçerdiği zengin lif oranı nedeni ile yulaf, fasulye gibi besinler sıklıkla kullanılması gereken besinlerdir. Lif miktarının arttırılması aynı zamanda kabızlık riskinin azalmasına yardımcı olacağı için de son derece etkili bir çözüm olacaktır.

Tüketilmesi gereken besinlerden bir tanesi de meyve ve sebzelerdir. İçerdikleri lif oranı yüksek olan meyve ve sebzeler hazmı kolaylaştırmasının yanı sıra vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin değerlerini de karşılamak için son derece önemlidir. Özellikle meyvelerin posalı olarak tüketilmesi kabızlık sorunu olanlar için faydalı olacağını göstermektedir. Bunun yanı sıra sebzelerin de buharda pişirilmesi ya da çok fazla pişirilmeden tüketilmesi de sindirim sistemi için faydalı olabilmektedir. Şeftali, kayısı, ıspanak, karnabahar, pırasa, lahana, elma, armut, brokoli, taze fasulye gibi besinler lif bakımından oldukça zengin olan besinlerdir. Sıklıkla tüketilmesi halinde sindirim sisteminin dengelenmesinde yardımcı olabilmektedir.

Basur nasıl geçer sorusunun yanıtı besinlerde saklı bulunmaktadır. Öncelikle yediğiniz yiyeceklere dikkat etmeniz gerekiyor. Çok yağlı, acılı ya da tuzlu gıdalar basur oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir. Bunun yanı sıra fazla kilo alınması, kalorili besinler de basuru tetikleyebilmektedir. Bu nedenle yüksek kalori içeren, asit içeren ya da kafein içeren gıdaların çok fazla tüketilmemesi gerekir. Bu anlamda hamur işleri, asitli içecekler, çay, kahve ve türevleri çok sık kullanılmamalıdır. Bunun yerine doğal meyve suları, bitki çayları kullanmak bağırsakların rahatlamasına yardımcı olabilmektedir. Bunun dışında su tüketimine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle günlük 2,5 litre su tüketimin sağlanması sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olacaktır.

Basur başlangıcında yediklerinize dikkat ederek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ancak yaşanan sorunları göz ardı etmeniz ya da doktor kontrollerini ihmal etmeniz halinde hastalık ilerleyebileceği için daha farklı tedavi yollarının kullanılması gerekebilmektedir. Bu anlamda genelde birinci ve ikinci seviyede olan hastalık aşamasında yediklerinize dikkat ederek hastalıktan kurtulabilirsiniz. Özellikle üçüncü ve hatta dördüncü seviye hastalık oluşmasında cerrahi müdahale yapılması gerekebilmektedir. Yapılan cerrahi operasyonlar kısa süren işlemler olsa da beslenme şeklinizi değiştirmemeniz halinde hastalığın tekrarlama riski bulunacaktır. Tercih edebileceğiniz cerrahi operasyonlarda lazerli tedavileri ya da kesmeden yapılan işlemleri kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle seçtiğiniz doktorun konusunda uzman ve seçtiğiniz teknikte deneyimli olması gerekir. Yanlış yapılan uygulamalar sonrasında sorun yaşamanıza neden olabilir.

Buna Da Göz Atın

Basur Nasıl İyileşir Aşamaları Nelerdir?

Kalın bağırsak ve anüsteki toplardamarın genişlemesine basur diğer ismi ile hemoroid denilir. En fazla 40’lı ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir