Basura Ne İyi Gelir?İyi Gelen Mucizevi Besinler

basura iyi gelen yiyeceklerBu yazımızda basura iyi gelen ve hemoroidi olanların kaçınması gereken besinleri inceleyerek  “basura ne iyi gelir” sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

50 yaşın üzerindeki kişilerin neredeyse yarısından çoğu basur hastalığıyla yüz yüzedir.Sebepleri ve sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıklar her ne kadar basurun seviyesine göre değişiklik gösterse de ;makatta kanama,şişlikler,lavaboya çıkarken aşırı zorlanma ve bu korkuya bağlı olarak lavaboya çıkamama,anüsteki kaşıntı ve yanma basurun en sık görülen belirtileridir.Basurun en büyük sebeplerine;gebelik,aşırı sabit bir yerde oturma,obezite,kronik kabızlık sendromları,lifsiz gıdaların aşırı tüketimi ve az sıvı tüketimi örnek verilebilir.Genelde sebzeden yoksun et ağırlıklı olan beslenme şeklimiz,spor ve egzersiz yapmadığımız için aşırı hareketsiz geçen yaşantımız,bol baharatlı yemeklerden oluşan mutfağımız düşünüldüğünde basurun bizim ülkemizde sıkça görülüyor olmasına şaşırmamak gerekir.Basur ağrılarının şiddetlenmesi veya hafiflemesi beslenmemizle doğrudan ilgilidir.Henüz başlangıç aşamasında olan basurlar doğru beslenme yöntemleri kullanılarak büyük oranda iyileştirilebilmektedir.

 Basuru Olanlara Tavsiye Edilen Yiyecekler Nelerdir?

Aşağıda dünya çapında uzmanlar tarafından kabul görmüş, basur hastalığı olanlara tavsiye edilen gıdaları sizler için sıraladık.Bu gıdaları tüketerek sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlayabilir,kabızlığı önleyerek basur semptomlarını kontrol altına alabilirsiniz.

  • Yoğurt ve Kefir:Yoğurt ve kefir, bağırsakta bulunan ve gıdaların emilimi ve sindirimi sırasında önemli roller üstlenen bakterilere(probiyotik bakteriler) destek olduğu için basur önleyici gıdalar arasında ilk sırada geliyor.Probiyotik bakterilerin artması sindirimi rahatlattığından ve kolaylaştırdığından kabızlık problemi de ortadan kalkıyor.Kabızlık da basurla direk ilişkili olduğu için problem büyük ölçüde çözülüyor.
  • Meyve ve Sebzeler:Meyve ve sebzeler bağışıklık sistemin güçlenmesinde önemli rol oynarlar.Lifli ve posalı yiyecekler ise sindirimi aşırı bir şekilde kolaylaştırırlar.Gıdalarda bulunan lif bağırsakları hareketlendirerek dışkının kolay bir şekilde vücuttan dışarı atılmasına olanak verir.Bu yüzden içeriğindeki lif yüzdesi bakımından zengin olan elma avakado,bezelye ve özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketimesi son derece önemlidir.
  • Tahıllar:Özellikle kepekli tahıl ürünleri,besin değerlerinin fazla oluşunun yanı sıra içeriğindeki lif zenginliğinin de etkisiyle basur hastalığı olanlara derman olma konusunda başı çeken besinlerden biri olarak öne çıkıyor.Yeri gelmişken uzmanlar sağlıklı ve düzenli bir şekilde işleyen bir sindirim sistemi için günlük yenilmesi gereken lif miktarının günde 20-35 gram arasında olması gerektiğini söylüyor.Lif bakımından zengin gıdaları ise:yulaf ezmesi,tam buğday ekmeği ve kahverengi pirinç olarak sıralayabiliriz.

Sıvılar: Hemoroid belirtilerinden kurtulmak için bol miktarda sıvı tüketmek gerekir.Suyun haricinde bitkisel çaylar içebilir,yine lif içeren meyvelerin sularını içebilirsiniz.

Hemoroidi Olanların Asla Tüketmemesi Gereken Gıdalar

 Bazı besinler hemoroid belirtilerini şiddetlendirip kanama ve ağrıların oluşmasına sebebiyet verebilir.

  • Özellikle kafein içeren içecekler-kahve,kola ve çay başta olmak üzere-hemoroidi tetikleyen besinler arasında ilk sıralarda gelmektedir.Kafeinin basuru tetiklemesinin ana sebebi vücudun susuz kalmasına kafeinin vücudun susuz kalmasına sebebiyet vermesidir.Bu da tahmin ettiğiniz üzere kabızlığa neden olmaktadır.
  • Baharatlar (kırmızı biber,pul biber vs.) bağırsaktan yarı sindirilmiş biçimde geçerler.Yapıları itibariyle acı olan bu besinler hemoroid olan bölgeye temas ettiklerinde çok şiddetli sancılar verebilmektedirler.
  • Kurabiye,gazlı içecekler,dondurma gibi rafiğne şeker içeren gıdalar kabızlığa sebebiyet verdiğinden bu besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Tuz tüketimi de basuru olan kişiler için önem arz eden konular arasındadır.Tuz kan basıncını yükseltir,yükselen kan basıncı makattaki toplardamarlarda basınç oluşturduğu için bu damarların genişlemesine sebep olur.Genişleyen toplardamarlar da makattan dışarı sarkar ve böylelikle hemoroid ağrıları şiddetlenir.Patates kızartması,tuzlu kuruyemişler dikkat edilmesi gereken besinlerdir.
  • Doymuş yağlar kullanılarak hazırlanan yiyecekler kabızlığa sebebiyet vermektedir.Bu yağlarla pişirilen salam,sucuk ve sosisler basura davetiye çıkarmaktadır.Doymuş yağların yerine zeytinyağı,keten tohumu yağı gibi sağlıklı ürünler kullanarak basurun etkilerini azaltabilirsiniz.

Buna Da Göz Atın

Hemoroid Olduğunuzu Nereden Anlarsınız

Hemoroid Olduğunuzu Nereden Anlarsınız?

Hemoroid Olduğunuzu Nereden Anlarsınız? Pek çok insanın aklına gelmediği için hemoroid ihmal edilen bir hastalıktır. ...

One comment

  1. Selamlar, gayet faydalı ve güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler. Bana göre basur hastalığında uygulanabilecek en iyi tedavi yöntemi doğal yollardan uygulanan tedavi yöntemleridir. Hem bu sayede sağlığımızı riske atmamış oluruz. Herkese sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir