Basurun (Hemoroid) Belirtileri Nelerdir?

basur belirtileriSinsi Bir Hastalık; Basur

Değişen yaşam standartları… İş dünyasında oturmaya dayalı uzun süreli çalışma koşulları… Sağlıksız ve düzensiz beslenme… Bol baharatlı yiyecek tüketimi… Tuvalete çıkma düzeninde meydana gelen bozulmalar… Bütün bu sorunları bir arada yaşayan milyonlarca insandan biriyseniz, dikkatli olmanızda son derece fayda var. Çünkü çağımızın en sık görülen ve en sinsi hastalıklarından birisine belki de çoktan yakalanmış durumdasınız ve göstergeler buna işaret ediyor olabilir; basur belirtileri

Bu hastalık, vücudumuzun katı dışkıları atmasını sağlayan anüs kısmında meydana gelmektedir. İnternal ve external olmak üzere iki türü bulunan hemoroid, ya anüsün dış çeperinde bulunan toplardamar dokusunun kan toplaması şeklinde gerçekleşir ya da rektum içerisinde yine aynı damar dokusunda meydana gelebilir. Bazı hastalarda her iki hemoroid türünün de görülebildiği bilinmektedir.  Erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Ancak internal hemoroid türü oldukça zor teşhis edilebilmektedir.

Nasıl Anlaşılır?

Hemoroid belirtileri genel olarak ufaktan büyüğe doğru sıralanmaktadır. Çoğu zaman dış etkenlere ve hastaların yaşam kalitelerinde ki düşüşlere neden olarak ortaya çıksa da, bazı hastalarda kalıtsal özelliklere de sahip olduğu görülebilmektedir. Eğer, aşağıda yazılı olan kimi durumlardan şüpheleniyorsanız, çok geçmeden bir doktora görünmenizde oldukça fayda vardır.

  • En önemli ve en sık görülen belirti, makat çevresinde meydana gelen kanama durumudur. Bu durum, dışkılama sırasında ortaya çıkabildiği gibi, zorlayıcı hareketler sonucunda da gözükebilmektedir. Eğer kanama gibi basur belirtileri arasında en sık görülen bir duruma sahipseniz, çok geçmeden doktora görünmeniz oldukça faydalı olacaktır.
  • İltihap durumu, belirtiler arasında bir diğer sıklıkla görülen durumdur. Bu durumun, temel olarak iki sebebi bulunmaktadır; hemoroid memesinin bulunduğu ortam nedeniyle, enfeksiyon riskine son derece açık olması ve damar yolunun kan toplayarak, genişleyip şişmesi. Vücutta bulunduğu yer itibariyle, iltihaplanma durumları hastalarda şiddetli ağrılara ve rahatsızlık durumlarına sıklıkla neden olmaktadır.
  • Büyük tuvalete çıkarken zorlanma, dışkılama sırasında şiddetli ağrı durumu ise belirtiler arasında ele alınabilecek durumlardan bir diğeridir.
  • Kaşıntı durumu, hastaların birçoğunda gözüken ve iltihaplanma durumu ile beraber seyreden hemoroid belirtileri arasında gösterilmektedir. Hastanın, bu belirtiye sahip bölgeyi kaşıması sonrasında ağrı ya da yanma şikâyeti gibi durumlar kendisini gösterebilmektedir.
  • Bu belirtilerin yanı sıra, hasta eğer tuvalete sık çıkıyorsa ve her dışkılama kanlı oluyorsa, zaman içerisinde, vücutta bulunan kan seviyesinde azalma meydana gelebilir. Bunun dışında, hastalığın şekli nedeniyle oturma ve kalkmada zorlanma, zorlayıcı hareketlerde şiddetli ağrı ve rahatsızlık hissi gibi durumlar da, basur şüphesini arttıran diğer etmenlerdir.

Bu belirtilerden, bir tanesi ya da birkaç tanesi bir arada görülebilmektedir. İlerleme aşamasına göre, görülme sıklığı nadir ya da sık sık olabilmektedir. Durum ya da şartlar ne olursa olsun, hasta eğer yukarıda yazılmış olan basur belirtileri içerisinden birisini yakalamış ise, derhal doktor ile iletişime geçerek gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlamalıdır. Zira bu hastalıkta erken teşhis son derece önemlidir.

Buna Da Göz Atın

Basurun Belirtileri Nelerdir 

Basur anüs ve alt rektumda iltihaplı veya şişmiş damarlardır. Bu sorunlu damarlar bağırsak hareketleri sırasında, ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir