Doğum Sonrası Basur Tedavisi 

doğum sonrası basur tedavisiHamile kadınların özellikle son haftalarda bazı hastalıklara yakalanma riski oldukça fazladır. Bunların en sık rastlanılanı basurdur. Özellikle normal doğumlarda ıkınmadan dolayı basur oluşmaktadır. Yeni anne olmuş bir kadının basur konusunda bilinçli olması gereklidir. Genellikle bebeği emzirmek için devamlı oturmak zorunda kalan annelerin basur sıkıntıları emzirme kalitesini de etkilemektedir. Doğum sonrası basur tedavisi hakkında bazı öneriler bu durumu hafifletmenize yardım edecektir. Dayanabileceğiniz ısıdaki suya oturmak en kolay ve sizi sıkıntılardan kurtaracak bir yöntemdir. Küvetinizi yada medikallerde satılan hemoroid hastaları için üretilmiş özel kaplardan satın alarak bu uygulamayı yapabilirsiniz. Medikalden alacağınız bu kabı klozete yerleştirerek basurunuzu rahatlatabilirsiniz. Günde 10 dk. Birkaç kere uygulanan bu yöntem kaşıntı ve açıdan sizi kurtaracaktır. Doktorunuzun tavsiye edeceği bir yöntemdir.  

Basur tedavisi doğum sonrası yeni anne adaylarını oldukça zorlar. Yeni annelik heyecanı sürekli ağlayan bebek, uykusuz gecelerin üzerine birde bu eklenince anne oldukça bunalır. Makat bölgesine buz torbası veya temiz bir kıyafet içine yerleştirdiğiniz buzları koy arakta rahatlama yöntemine başvurabilirsiniz. Gün içinde birkaç tekrarlayarak rahatlama sağlanabilir. Soğuk ve sıcak kompresleri dönüşümlü olarak uygulayabilirsiniz. Hemoroid kremleri içerdikleri maddeler sayesinde makattaki yanma ve kaşıntı hissi azalacaktır. Hangi kremi kullanmanız gerektiğini doktorunuza sormanız gerekecektir ancak doğum sonrası basur için kullanılması gereken en iyi kremi hekiminiz önerecektir. Doktorunuz önerirse müshil tarzında ilaçlar yâda fitil kullanımı dışkınızı yumuşatarak basurunuzun etkilenmemesini sağlayacaktır. Bunun içinde hekiminize danışmanızda fayda vardır.  

En doğal olan ise lif ağırlık lı beslenerek vücuttan arınma sağlamaktır. Lifli besinler anne sütünün kalitesini artırdığı gibi bağırsak hareketlerin ide düzenlemektedir. Bu uygulamalara rağmen şikâyetleriniz çoğalarak ilerliyorsa 3 adım yöntemi ile sizlerde basurun bir kâbus olmaktan çıkarabilirsiniz. Basur tedavisi en doğal kesin ve kolay önerileri ile bu hastalığın ismini hafızalarınızdan silmiş olursunuz.  

Buna Da Göz Atın

Basur Nasıl İyileşir Aşamaları Nelerdir?

Kalın bağırsak ve anüsteki toplardamarın genişlemesine basur diğer ismi ile hemoroid denilir. En fazla 40’lı ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir