En Etkili Basur (Hemoroid) İlacı Nedir?

basur hemoroid ilacıBasur Tedavilerinde Büyük Destek; Hemoroid İlacı

Çağımızda, en sık görülen ve insanların yaşam standartları konusunda oldukça olumsuz sonuçlara yol açan hastalıklardan birisi olan basur (hemoroid) rektum ile anüs arasında kalan bölgede, damar bölgelerinin belirli dış ya da iç etkenler ile tıkanması, kan toplaması sonucunda dışarı doğru çıkıntı yapmalarıdır. Başta dışkılama olmak üzere, hareket kısıtlaması, ağrı, kimi durumlarda kanama gibi sorunlara neden olan bu hastalık için erken teşhis ve tedavi uygulaması büyük önem taşımaktadır. Zira hastalığa zamanında müdahale edilmezse, cerrahi müdahale ile sonuç alınma durumu ortaya çıkabilir ve gerek operasyon sırasında, gerekse de operasyon sonrasındaki süreçte istenmeyen durumların ortaya çıkması mümkün olabilir. Bu sebeple, hafif vakalarda doğru hareket etmek ve basur ilacı ile destek almak büyük önem kazanmaktadır.

Hemoroid İlacı Nedir?

İlacın ne olduğunu açıklamaktan ziyade, çeşitlerini ve kullanım alanlarını belirtmek daha yerinde olacaktır. Hemoroidin tedavisi konusunda kullanılan ilaçların, öncelikle tedavi amaçlı yani hemoroid hastalığını yok etmeye yönelik ilaçlar olmadığını belirtmek gerekmektedir. Ancak bu ilaçların özellikle erken dönemlerde düzenli olarak kullanılması sayesinde, hastalığın seyrinde yavaşlama hatta kimi durumlarda durma aşamasına gelindiğini de belirtmek yararlı olacaktır. İlaçları temel olarak iki grupta ele almak mümkündür. Hemoroid ilacı;

  • Değişik bitkilerin karıştırılması sonucu elde edilen bitkisel formüllü ilaçlar
  • İçeriğinde farklı etkin maddeler kullanılan tıbbi ilaçlar

Tıbbi ilaçların sınıflandırılmasında ise genel olarak iki yöntem belirlenmektedir;

  • Oral yoldan alınan hap ve türevleri
  • Krem uygulaması şeklinde bulunan ve anüs çevresinde kullanılan ilaçlar

Basur ilacı amacıyla kullanılan bitkilerin sayısı bir hayli fazladır ve kullanım teknikleri arasında da farklılık gözükmektedir. Örneğin patlıcan sapı, papatya, lavanta gibi bitkilerin kaynatılıp çayları içilmekte iken, acı badem ezmesi, çörekotu gibi bitkilerin ise krem formlarını kullanmak daha faydalıdır. Keten tohumu gibi bitkilerin ise tohumlarının yutulması ile faydalarından istifade etmek mümkündür.

Tıbbi ilaçların kullanımında ise, daflon gibi, hemoroid alanında özel olarak üretilmiş haplardan faydalanılabilir ya da ağrıların aşırıya çıktığı durumlarda, markası fark etmeksizin ağrı kesici ilaçlardan yararlanılabilir. Krem şeklinde kullanılabilen ilaçlar konusunda ise, kullanım şeklinin dıştan, içten ya da her ikisini de kapsayacak şekillerde olabileceğini hatırlatmak gerekir. Bu tip ilaçlar için örnek vermek gerekirse;

  • Anestol: Dış kısımda kullanılır, içerisinde bulunan maddeler sayesinde, ağrıyan bölgede uyuşma sağlar.
  • Proctolog: Şişme ve kaşınma gibi durumlar için kullanılması uygundur. En az yan etkiye sahip hemoroid ilacı konumundadır.
  • Procto Glivenol: Hem ağrılar için hem de şişme kaşınma durumları için kullanıma uygundur.
  • Kortos: Kortizon içeriklidir. Şişme ve kaşınma durumlarında etkilidir ancak uzun süre kullanılması tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir