Basur (Hemoroid) Evde Nasıl Tedavi Edilir?

basur evde tedaviHemoroid İçin Evde Tedavi Mümkün mü?

Yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen bir hastalık olan hemoroid genel olarak yaşam biçiminin olumsuz olarak değiştirilmesinden ya da yanlış uygulamaların üzerinde ısrarla devam etmekten dolayı ortaya çıkmakta ve ilerlemektedir. Bu hastalığın özellikle erken safhalarında alınabilecek bir dizi önlem ve düzenli yaşam ilkesinin benimsenmesi sayesinde hastalığın ilerlemesi oldukça yavaşlayabilir, atakların şiddeti oldukça azaltılabilir,yaşam kalitesindeki düşüşlerin önüne kolayca geçilebilir hatta doğru bitkisel tedavi uygulandığında hastalık tamamen ortadan da kaldırılabilir. İşte bu amaçla, sizler için hazırlamış olduğumuz basur evde nasıl tedavi edilir dosyamız.

Doğru ve Düzenli Beslenmenin Önemini Unutmayın!

Basur hastalığının ortaya çıkmasında olduğu kadar, hızlı bir şekilde ilerlemesinde de yanlış beslenme alışkanlıkları oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebeple, eğer basur sorunundan henüz mustarip değilseniz ya da hastalığın ilk aşamalarındaysanız, beslenme alışkanlıklarınızı bir düzene sokmak, bir diyetisyen tarafından hazırlanmış diyet listesinden faydalanmak ve bu durumu aktif bir yaşam stili ile desteklemek oldukça önemlidir. Bilindiği gibi, uzun süreli kabızlık durumu ya da dışkılama işlemini rahat yapamamak, basurun ortaya çıkışındaki en önemli nedenlerden birisidir. Bu sebeple, beslenme düzenlerinde lif açısından zengin gıdaları tercih etmek, sebze ve meyve tüketimine önem vermek, baharat kullanımı konusunda dikkat, bu hastalığın seyrini olumlu yönde değiştirmeniz açısından oldukça önemlidir. Bunun yanında, günde en az 2 litre sıvı tüketimi yapmak, dışkılamanın kolay olması açısından son derece önemlidir. Öğün aralarını düzenli ve öğün sayısını dengede tutmak hemoroid evde nasıl tedavi edilir sorusu için önemli bir cevaptır.

Bol Hareket ve Doğru Uygulamalara Dikkat Edin

Basur konusunda en önemli sorunlardan birisi, uzun süreli oturma ve hareketsiz yaşam koşullarıdır. İşiniz, çok fazla hareket etmenize imkân sağlamıyorsa bile, 1 saatlik dilimler arasında ayağa kalkarak kas gevşetici egzersizler yapmak oldukça önemlidir. Bunun yanında, en kısa mesafeleri dahi yürüyerek gitmek, asansör kullanmaktan uzak kalmak gibi basit önlemler hemoroid evde nasıl tedavi edilir konusunda faydalı ve şikâyetlerinizin azalması konusunda oldukça yararlı olacaktır. Ayrıca evinizde duş alırken, hemoroid banyosu denilen ve rektum bölgesini rahatlatmaya yarayan tekniklerden faydalanmak oldukça faydalı olacaktır. Bunun yanında, dışkılama sırasında fazla ıkınmaktan kaçınmak, düzenli bir şekilde tuvalete çıkmak oldukça faydalı olacaktır.

Bitkisel Takviyelerden Bol Bol Faydalanın.

Bitkisel karışımlar, her alanda olduğu gibi, bu rahatsızlığın şiddetini azaltmak konusunda oldukça önemli avantajlar sağlamaktadır. Evde basitçe uygulayabileceğiniz ya da aktarlar vasıtasıyla elde edebileceğiniz kremler, bitki çayları gibi doğal yöntemler ile basur evde nasıl tedavi edilir konusunda oldukça tatmin edici sonuçlar alabilirsiniz. Bu alanda kullanabileceğiniz bazı bitkiler şunlardır;

  • Patlıcan sapı en çok bilinen bitki uygulamasıdır. Kaynatıp suyunu içmek gereklidir.
  • Acı badem ezmesi, sirke ile karıştırıldığında, basurlu bölgeye krem şeklinde sürülür ve rahatlama sağlar.
  • Papatya çayı, hem kas gevşetici hem de antioksidan etkiye sahiptir.
  • Pırasa sık ve düzenli bir şekilde tuvalete çıkmak için birebirdir.

 

Buna Da Göz Atın

Basur Tedavisi İçin Evde Yapılabilecek Uygulamalar

Basur Tedavisi İçin Evde Yapılabilecek Uygulamalar

Basur Tedavisi İçin Evde Yapılabilecek Uygulamalar Günümüzde daha erken yaşlara inmesi nedeni ile dikkat çeken ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir