Gebelikte Basur Önlemenin Yolları

Gebelikte Basur Önlemenin Yolları

Gebelikte Basur Önlemenin Yolları

Gebelikte en sık yaşanan sorunlardan bir tanesi de hemoroiddir. Makat bölgesindeki damarların şişmesine bağlı olarak oluşan hemoroid halk arasındaki adıyla mayasıl ya da basur olarak da bilinmektedir. Gebelik döneminde görülme riskinin olması bu dönemde alınan fazla kilo ile oluşan basınçtır. Özellikle karın ve bacak bölgesinde oluşan fazla kilolar makat bölgesinde de basında neden olarak damarların genişlemesin ve şişmesine yol açabilmektedir. Hamilelik döneminde olabildiği gibi doğum sırasında da görülebilmektedir. Doğum sırasında aşırı ıkınma nedeni ile damarlara basınç uygulandığından şişme ve basur sonucu bulunabilmektedir. Ancak gerek gebelik döneminde gerekse doğum sonrasında ilaç kullanımı sakıncalı olabileceği için daha çok evde uygulanabilecek yöntemlerin kullanılması gebe ve doğum yapan bayanlar için dana uygun olacaktır.

Basura ne iyi gelir sorusuna verilen ve uygulanan en iyi yöntemlerden bir tanesi sıcak sudur. Basur oluşan bölgenin sıcak su ile rahatlaması görülmektedir. Eğer çok fazla ağrı ve şişlik bulunuyorsa ya da tuvalet sırasında ağrı oluşuyor ya da kabızlık gibi sorunlar bulunuyorsa sıcak su dolu geniş bir leğen içine oturarak bağırsaklarınızın ve damarlarınızın rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Sıcak su ile bağırsaklarınız rahatlayacağı için ağrı ve şişlik gibi şikayetler azalabilmektedir. Bunun yanı sıra hamilelik döneminde özellikle sindirilmesi zor olan besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Hamur işi, çok şekerli ya da tuzlu besinler, asitli içecekler, çay, kahve gibi kafein içeren besinlerin kullanılmaması gerekiyor. Bu durumda hastalığın tetiklenmesi ya da ilerlemesi görülebilmektedir.

Basur tedavisi hamilelik döneminde ilaçlı tedaviyi kabul etmiyor. Hamilelik döneminde ilaç kullanımı sakıncalı olabileceği için daha çok evde uygulanan yöntemlerin tercih edilmesi gerekir. Bu yöntemlerden bir tanesi de spor yapmaktır. Düzenli yürüyüş yaparak daha fazla hareket edebilirsiniz. Bu sayede sindirim sisteminiz düzene gireceği gibi oluşan şişliklerin de azalması muhtemeldir. Haftada birkaç kez hafif spor yaparak da bedeninizin çalışmasına yardımcı olabilirsiniz. Yapabileceğiniz sporlar için uzmanlardan destek alabileceğiniz gibi evde kendinizi çok zorlamayacağınız hareket yaparak da bedeninizin çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Basur nasıl geçer merak edilen konulardan bir tanesidir. Bazı durumlarda hastalığın ameliyatla tedavi edilmesine rağmen tekrarladığı görülebilmektedir. Bu nedenle basura neden olan etkilerin ortadan kaldırılması hastalığın tamamen ortadan kaldırılabilmesi için gereklidir. Beslenme şeklinin değiştirilmesi, hareket oranının arttırılması ve kilo kontrolünün sağlanması basurun giderilmesi için temel şartlardır. İlerlemiş seviyedeki basur sorunlarında uygulanabileceğiniz farklı ameliyat türleri bulunabilmektedir. Kesilerek ya da lazerle tedavi edilebilecek olan hastalıkta öncelikle uzman ve tedavi yönteminde deneyimli bir kişinin tercih edilmesi gerekir. Uygulamanın yanlış yapılması da sonrasında bu bölgede sorun oluşturabileceği için doktor seçimine dikkat edilmesi gerekir. Ancak bir ya da ikinci seviye hastalarda genelde yaşam şeklinde değişiklik yapılması tedavinin daha kolay olmasını sağlamaktadır.

Çok yağlı besinler, tuzlu ya da şekerli besinler vücuda zarar verdiği için tehlike oluşturur. Aynı şekilde basur oluşumunu da etkilediği için bu besinlerden uzak durulması gerekir. Özellikle hamilelik döneminde basur riski yüksek olduğu için meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek ve günlük yoğurt, kefir gibi sindirime yardımcı besinleri tüketmek son derece önemlidir.

Buna Da Göz Atın

Basur Nasıl İyileşir Aşamaları Nelerdir?

Kalın bağırsak ve anüsteki toplardamarın genişlemesine basur diğer ismi ile hemoroid denilir. En fazla 40’lı ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir