Hemoroid Olduğunuzu Nereden Anlarsınız?

Hemoroid Olduğunuzu Nereden Anlarsınız

Hemoroid Olduğunuzu Nereden Anlarsınız?

Pek çok insanın aklına gelmediği için hemoroid ihmal edilen bir hastalıktır. Ancak hastalığın ilerleyen safhalarında daha büyük sıkıntılar oluşması ve basur tedavisi sürecinin zorlu olması nedeni ile hastalık başlamadan önlem almak ya da başlamışsa bir an önce tedaviye başlamak gerekir. Bu durumda hemoroid başlangıcı olup olmadığını da anlamak gerekir. Öncelikle hemoroid yayılan hızla devam eden bir hastalıktır. Bu nedenle artık sadece 50 yaş ve üzeri insanlarda görülen değil artık doğuştan da gelebilen bir hastalık türüdür. Bu nedenle periyodik olarak doktor kontrolünün yapılması en güvenli ve teşhisin en erken konabileceği şekildir. Eğer doktor kontrollerinin yapılmasını sağlarsanız hastalığı başlamadan da önleyebilirsiniz.

Eğer doktor kontrolleri yaptırmak için geç kalmışsanız elbette hemoroid belirtilerini takip ederek hastalık olup olmadığını fark edebilirsiniz. Genelde dikkat edilmemesine rağmen hemoroid kaşıntı ve tuvalet sırasında oluşan ağrılarla kendini göstermektedir. Bu durumda makat yani anüs bölgesinde ağrı, kaşıntı halinde doktor kontrolünün yapılması gerekir. Bunun yanı sıra diğer bazı hastalık türleri ile karışabileceğinden erken tanı konması son derece önemlidir. Hemoroid yani basur oluşumunda kaşıntı, ağrılı tuvalete çıkma ya da şişlik gibi belirtiler sürekli olmadığı için ihmal edilebilmektedir. Ancak en az bir ya da iki kere olması halinde kontrol edilmesi gerekir. Pek çok insan genelde ağrıların artması ile ya da kanamaların görülmesi ile doktora gitmeyi tercih ediyor.

Kaşıntı, şişlik, kanama gibi belirtiler makat bölgesinde bulunuyor ve ara sıra oluşuyorsa hastalığın ilk evrelerindesiniz demektir. Bu durumda doktorunuzun tavsiye edeceği çeşitli ilaç türleri kullanarak, beslenmenize dikkat ederek hastalığı atlatmanız daha kolay olacaktır. Günümüzün en çok karşılaşılan sorunlarından bir tanesi olması nedeni ile ihmal edilmeden düzenli olarak kontrol yapılması sağlığınız açısından son derece önemlidir. Basur oluşumunu engellemek için yapabileceğiniz en iyi şey ise elbette beslenme şekline dikkat etmektir. Katı gıdalar, asitli içecekler, yağlı ya da acılı yemekler hastalıkta sizi en çok zorlayacak faktörlerdir. Özellikle kabızlık sorunu yaşayanların düzenli kontrol yaptırması bu riski önlemelerine yardımcı olacaktır.

Basura ne iyi gelir konusunda yapılması gereken ilk şey yediğiniz besinlerin içeriğini bilmenizdir. Bir anlamda yoğun lif içeren gıdalar bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olduğu için basuru önlemenin en etkili yollarından bir tanesidir. Ağrılı dönemler yaşanması halinde hastanın hayatında büyük sorunlar da görülebilmektedir. Özellikle tuvalet sırasında oluşan ağrılar kabızlığın da artmasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra uyku uyumakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle ihmal edilmeden tedaviye başlanması son derece önemlidir. hemoroid kadın, erkek her yaştan insanda görülebilen bir hastalık olduğu için dikkat edilmesi gereken ve kontrollerin yapılması gereken bir hastalıktır. Pek çok insan özellikle kontrollere gitmek istemediği için hastalığın ilerlemesine de izin verebilmektedir.

Basur nasıl geçer sorusuna verilebilecek yanıt ise kişinin kendine bağlı olabiliyor. Eğer hastalık çok ilerlemiş bir seviyede değilse genelde yaşam şeklinde yapılan değişiklikler ya da beslenme alışkanlarına dikkat ederek hastalığı engellemek mümkün olabiliyor. Ancak hastalığın ilerlemesi halinde uzman bir doktorun tedavi sürecine girilmesi gerekir. Bu durumda da gerekli olması halinde ameliyat da yapılabilmektedir.

Buna Da Göz Atın

Pıhtılaşmış Hemoroid Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Diğer adı ile tramboze hemoroid denilmektedir. Basur memesinin içinde kanın pıhtılaşması sonucu oluşur. Makatta aniden ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir