Pıhtılaşmış Hemoroid Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

pıhtılaşmış hemoroid tedavisiDiğer adı ile tramboze hemoroid denilmektedir. Basur memesinin içinde kanın pıhtılaşması sonucu oluşur. Makatta aniden oluşan ve ağrı ve şişlik ile kendini belli etmektedir. Bu durumlarda buz kompresi, ılık suya oturma, basur diyeti, dışkı gevşetici ilaçlar çeşitli bitkisel kür ve yağlar pıhtının üzerine uygulanan kremlerde ağrıyı hafifletici etkiye sahiptir. Ağrının dayanılmaz olduğu durumlarda cerrahi bir müdahale ile meme içindeki pıhtı hekimin içini yarması ile çıkarılır. Pıhtının boşaltılması ile birlikte hastada ani bir rahatlama oluşur. Cerrah tarafından yapılan bu işleme trambektomi adı verilir.  

Bu müdahale sonrası bile tekrarlama oranı yüksektir. Basur tedavisi oldukça ağrılı bir süreçtir. Cerrahi işlemler ise bu süreci daha da zorlaştırmaktadır. Dış basurda anüste yastıkçık denilen oluşumlar meydana gelmekte kimi zaman nohut büyüklüğüne ulaşmaktadır.  

Birkaç saat gibi bir sürede şiddetli ağrı, şişlik gibi şikâyetleri beraberinde getiren bu duruma tramboze hemoroid yada pıhtılaşmış basur denilmektedir. Sık görülen basur türüdür. Dış basur ile çok sık karıştırılır. İç basurun kabızlık gibi nedenlere bağlı olarak ıkınma ile dışarı çıkması sonucu anüs ve kasların bu oluşumu boğması ile ortaya çıkar. Bu oluşumdan sonra şiddetli ağrılar meydana gelir. Hasta kişi otururken bile oldukça zorlanır ve ağrı olmayan bir pozisyon bulmaya başlar. Ağrı oka dar şiddetlidir ki hasta idrarını yaparken bile zorlanır veya hiç yapamaz hale gelir. Memenin içindeki pıhtının patlaması sonucu kanama meydana gelir.  

Basur tedavisi asla ihmal edilmemesi gereken oldukça ciddi sorunlara yol açacak bir hastalıktır. Pıhtılaşmış basur bazı hastalarda 1 ay gibi uzun bir sürede kendiliğinden geçmekte ve ağrılar her geçen gün azaltmaktadır. Fakat burada kalıcı bir düzelme söz konusu değildir. Ve bir süre sonra tekrar ortaya çıkacaktır. Pıhtılaşmış basur tedavisinde özellikle cerrahi olanda bazı sakıncalar olabilir. Bunlardan biri makat darlığı oluşma riski, cerrahi işlem sonrası kanama riski, az doku alınmasından kaynaklığı tekrarlama durumları da mevcuttur. Bu hastalıkta bir başka tedavi şeklide sülüktür. Sülük o bölgede oluşan pıhtıyı emerek ağrı azaltılmış olur. Basur tedavisi en güzel yöntemi 3 adım yöntemi ile kesin tedavi şeklidir.  

Buna Da Göz Atın

Hemoroid Olduğunuzu Nereden Anlarsınız

Hemoroid Olduğunuzu Nereden Anlarsınız?

Hemoroid Olduğunuzu Nereden Anlarsınız? Pek çok insanın aklına gelmediği için hemoroid ihmal edilen bir hastalıktır. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir